Pečie celé Slovensko 2. séria
Pečie celé Slovensko 2. séria

28. november 1829 - * Anton Rubinštejn

28. november 1829 - * Anton Rubinštejn

Anton Grigorievič Rubinštejn (1829 -1894) bol významný ruský pianista, skladateľ a dirigent obdobia romantizmu. Ako pianista bol porovnávaný s do tej doby najvýznamnejším Franzom Lisztom a zaraďuje sa medzi najväčších klavírnych virtuózov vôbec.

Bol veľmi plodný skladateľ. Napísal dvadsať opier (obľúbená je opera Démon podľa Lermontových romantických básní), päť koncertov pre harmoniku, šesť symfónií a mnoho skladieb pre sólový klavír. Skomponoval tiež dva koncerty pre violončelo a jeden pre husle a viacero orchestrálnych diel a symfonických básní (vrátane najznámejšej Don Quijote).

Nové smery v hudbe nemal rád a často sa vyjadroval, že je proti ruskému nacionalizmu, čo často viedlo k hádkam s jeho ruskými kolegami, napr. s M. Balakirevom a s inými, ktorých považoval za nebezpečenstvo pre ruskú hudobnú tradíciu v Petrohrade. Aj jeho brat Nikolaj, s ktorým úzko spolupracoval, podporoval jeho názor a často sa ho zastával. Bol učiteľom hudby jedného z najvýraznejších hudobných skladateľov vôbec - Petra Iľjiča Čajkovského - ktorý na neho často spomínal.

Istý čas žil a pracoval aj v Bratislave. V roku 1862 založil svetoznáme Petrohradské konzervatórium, prvú školu hudby v Rusku.

Zdroj: wikipedia 

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame