Pečie celé Slovensko 2. séria
Pečie celé Slovensko 2. séria

Musica Slovaca - Z tvorby Jevgenija Iršaia

Musica Slovaca  - Z tvorby Jevgenija Iršaia

Anagram na meno Ernst Bloch pre sláčikový orchester (Ľvovskí virtuózi)
Buburuža (Paľa - husle)
Quotations pre klavír a orchester (Fančovič, SOSR, Košik)
Leppäkerttu (Paľa)
In the Space of Love. Koncert pre husle a orchester (Paľa, SOSR, Košik)
Pimpampunči pizzicato (Paľa)   

PONDELOK        21:00        31. 8. 2015
STREDA             13:00        2. 9. 2015
NEDEĽA              17:00        6. 9. 2015     

Jevgenij Iršai (*1951) je slovenský hudobný skladateľ ruského pôvodu. Narodil sa v Petrohrade (vtedajší Leningrad) a obaja jeho rodičia boli profesionálni hudobníci. Otec pôsobil ako huslista v Mariinskom divadle, matka bola padagogička klavíra na špeciálnej strednej hudobnej škole pre mimoriadne talentované deti, ktorú ukončil aj Jevgenij Iršai.

Iršai ukončil štúdium v roku 1969 na Špeciálnej hudobnej škole a v štúdiu ďalej pokračoval na Leningradskom Konzervatóriu Rimského Korsakova, kde študoval kompozíciu u A. A. Tchernova a V. Uspenskeho (1975) a klavír u P. A. Serebriakova (1978).

V roku 1991 Iršai emigroval na Slovensko, kde žije doteraz. V súčasnosti pôsobí na Vysokej škole múzických umení ako profesor kompozície a vedúci katedry skladby a dirigovania.

Iršaiove diela pravidelne znejú na slovenských a svetových pódiách. Komponuje aj na objednávku prominentných interpretov ako Sergej Roldugin (violončelo), Aleksander Gabryš (kontrabas), Milan Paľa (husle), Jozef Lupták (violončelo), Pavol Brešlik (tenor), Ján Kalinowski (violončelo), Marek Szlezer (klavír) a dirigentov (Peter Gribanov, Aleksander CHernushenko, Mark Kadin, Mario Košik, Viktoria Žaďko.

Zdroj: wikipedia

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame